Teave Prantsusmaa puhkeaja kohta
Teave komisjonile ja liikmesriikidele sätete kohta, mis keelavad Prantsusmaal igapäevase ja iganädalase puhkeaja veetmise väikestes tarbesõidukites
-mitteametlik tõlge-
Prantsuse ametivõimud on vastu võtnud uued sätted, mis karistavad asjaolu, kui tööandja sunnib oma väikeste tarbesõidukitega sõitvad töötajad veetma oma igapäevase või –nädalase puhkuse sõidukis.
Tööandjad peavad pakkuma oma sõidukijuhtidest töötajatele inimväärikusega kooskõlas olevaid majutustingimusi väljaspool sõidukit ja hoolima nende tervisest.
24. detsembri 2019. aasta seaduse1 kohaldamisel peab tööandja edaspidi Prantsusmaa territooriumil pakkuma kuni 3,5 tonni kaaluva sõiduki juhile majutust, mis on kooskõlas inimväärikuse ja tema tervist kaitsvate hügieenitingimustega, väljaspool sõidukit.
Tööandja peab seda kohustust täitma, kui tema väikekaubiku juhist töötaja osutab autoveoteenust ettevõtte operatiivkeskusest piisavalt kaugel, et tal ei ole võimalik oma tööpäeva lõpus sinna tagasi pöörduda ega koju naasta . See kohustus kehtib võrdselt nii Prantsusmaal kui ka Euroopa Liidu liikmesriigis asutatud äriühingute suhtes.
Sellest tulenevalt on autojuhist töötajal keelatud veeta oma igapäevaseid või iganädalasi puhkeperioode oma väikekaubikus, olgu see siis kabiinis, mis asub juhiruumi kohal (magamiskuppel /kapuuts), sõiduki tagaosas, reisijate salongis või mujal sõidukis.
Need puhkeperioodid tuleb veeta väljaspool sõidukit inimväärikusega kooskõlas olevates tingimustes, mis eeldab minimaalset mugavust ja juurdepääsu heas korras sanitaarruumidele. Näiteks on keelatud puhata sõiduki kõrval olevas telgis või sõiduki lähedal asuvas magamiskotis.
Sellest tuleneb kohustus: kui juht kulutab tööandja poolt talle usaldatud ja majutuseks mõeldud rahasumma muuks otstarbeks kui puhkamiseks, võivad täitevametnikud igal juhul õigusrikkumise tuvastada. Lisaks ei vabane tööandja vastutusest lähtudes töötaja valikuvabadusest määrata ise oma igapäevase või -nädalase puhkusekoht. Tööandja peab vajadusel ennetus- ja kontrollimeetmete tõttu tagama, et töötajad puhkaksid nendele reeglitele vastavates tingimustes.
Tööandja peab võimaldama sõidukijuhil mis tahes viisil tõendada, et selle veo raames võetud igapäevased või -nädalased puhkeperioodid vastavad eespool sätestatud tingimustele. Seetõttu võivad täitevametnikud nõuda, et juht esitaks ülevaatuse käigus tõendid või dokumendid, mis tõendaksid, et puhkeaeg on veedetud väljaspool sõidukit ja heades tingimustes. Tõendi saab esitada mis tahes viisil, näiteks hotelli või teeäärse veoautode peatuse arve alusel, mille maksab ettevõte.
Kui tööandja ei paku juhile korralikke majutustingimusi, on tegemist Prantsusmaa maanteetranspordi tööseaduse rikkumisega.
Transpordikoodeks karistab selle kohustuse rikkumist viienda klassi trahviga, st rahatrahviga kuni 1500 eurot2, mida võib korduva rikkumise korral suurendada 3000 euroni. Pädev õigusasutus võib määrata ka alternatiivseid karistusi, nagu juhiloa ajutine peatamine, õigusrikkumise toimepanemisel kasutatud sõiduki ajutine immobiliseerimine või konfiskeerimine3, kui süüdimõistetud isik on omanik.
Rikkumine tuvastatakse siis, kui töötaja puhkab sõidukis, mis kaalub vähem kui 3,5 tonni või ei suuda eespool nimetatud tingimustel tõestada, et on puhanud väljaspool sõidukit. Kui kontrolli ajal tuvastatakse, et juht veedab oma igapäevast või -nädalases puhkust, siis piisab lihtsalt tema sõidukis viibimisest tõestamaks, et ta ei puhka väljaspool sõidukit.
Kui tööandja ei suuda tõendada elamist või töötamist Prantsusmaal, võidakse süüteo toimepanemiseks kasutatud sõiduk kinni pidada kuni tagatisraha tasumiseni. Seega võib sõiduki lahkumise loa saamiseks nõuda 750 euro suurust tagatisraha rikkumise kohta4. Väljaspool Prantsusmaad asuv tööandja peab võimaldama töötajal tagatisraha maksta, vastasel juhul võidakse sõidukit kinni pidada.
Ülalmainitud juhtide töö regulaarne korraldamine, tagamata neile väljaspool sõidukit inimväärikusele ja piisavatele hügieenitingimustele vastav majutus, on samuti õiguserikkumine, mille eest karistatakse ühe aasta pikkuse vangistusega ja rahatrahviga 30 000 eurot5. Rikkumise võib tuvastada eelkõige ülalnimetatud õiguserikkumise kordumisega, mis tõendab, et tööandja korraldab oma palgal olevate juhtide tööd tagamata neile korralikke majutustingimusi.
Prantsusmaa ametiasutused arvestavad nende eeskirjade nõuetekohase rakendamisega ja kavatsevad sidusrühmade teavitamiseks anda piisavalt aega.
Sellest tulenevalt on täitevametnike ülesandeks pöörata esmajärjekorras tähelepanu teavitamisele ja teadlikkuse tõstmisele.
Täiendava teabe saamiseks on Prantsusmaa ametiasutused kättesaadavad.
2 Prantsuse transpordiseadustik, art. R 3315-11
3 Prantsuse kriminaalkoodeks, art. 131-14
4 Prantsuse maanteeseadustik , art. L 121-4